Grid List

عطا محمد نور، سیاستمدار افغان و والی فعلی بلخ در شمال افغانستان است که در این سمت در سال 2004 توسط حامد کرزی معرفی شد. آقای نور که از ملیت تاجیک است، پیش از اشغال افغانستان توسط قشون سابق شوروی معلم بود. از آن زمان، عنوان "استاد" را به خودش اختصاص داده.

بعدا او به عنوان فرمانده مجاهدین به نمایندگی از حزب جمعیت اسلامی افغانستان که تا کنون رهبری اش را دارد، علیه شوروی رزمید.

آقای نور در یک مصاحبه اختصاصی با شبکه جهانی خبری اسلو تایمز که به تاریخ 8 اپریل 2015 صورت گرفت در مورد وضعیت حقوق بشر در ولایت تحت حاکمیت اش، رابطه ی افغانستان با کشورهای همسایه  صحبت کرد. آقای نور همچنین گزارش اخیر دیدبان حقوق بشر را در موردش محکوم کرد.

متن زیر بخشی از مصاحبه‌ جالبی است که با آقای نور ساعت پنج همان روز انجام شد:

اسلو تایمز: سوال اول من در مورد حقوق بشر است.  سوالی که قرار است بپرسم سوالی است که از همه مهمانان می پرسیم حقوق بشر برای شما چه معنی می دهد؟

آقای نور: به عقیده من ولایت بلخ یکی از محدود ولایات افغانستان است که در آن حقوق بشر هم احترام و هم حفاظت می شود. حقوق بشر یعنی احترام کردن به تمام بشر، به شمول احترام کردن به حقوق شهروندان و آزادی بیان. تعریف دیگر حقوق بشر رفتار متوازن با مرد و زن است، همان طوریکه بر اساس قانون زن و مرد از حقوق مساویانه برخوردار هستند. اگر فردی مرتکب جرمی می شود، این فرد نباید توسط افراد و یا گروه های ولگرد مجازات شوند. این شخص باید در پرتو قانون و بر اساس قانون موجود توسط دولت بررسی شود.

اسلو تایمز: سوال بعدی من در مورد رابطه افغانستان با ازبکستان است. مقامات ازبیک همواره از حضور شورشیان خارجی در خاک افغانستان انتقاد کرده اند و آنها می گویند که افغانستان یک پناهگاه امن برای شورشیان است. نظر شما در این مورد چیست؟

آقای نور: بلخ ولایتی است که با ازبکستان هم مرز است. در 13-14 سال گذشته اصلا مواردی را ما نداریم که تروریسم و یا مواد مخدر به ازبکستان صادر شده باشد. اما با یک نقطه حرف تان در مورد نگرانی ازبکستان موافق هستم. قبول دارم زمانیکه طالبان و تروریست های بین المللی در افغانستان و در شمال این کشور مستقر بودند، در آن زمان آنها از افغانستان به عنوان پناهگاه امن استفاده می کردند. در آن زمان، تروریستان از آسیای مرکزی، چچین و غیره حضور داشتند. ولی من دارم از زمان طالبان صحبت می کنم. اما در 13-14 سال گذشته، ما سخت تلاش کرده ایم تا در منطقه تغییرات و تحولات بنیادین را بیاوریم و در ضمن، تروریسم را از اینجا ریشه کن کنیم. برای فعلا از داخل افغانستان هیچ تهدیدی برای ازبکستان وجود ندارد.

اما این را اضافه کنم که اخیرا یک چالش جدی دامنگیر آسیای مرکزی است هدفم ظهور داعش است. در افغانستان شورشیان در حال تغییر دادن پرچم های سفید به سیاه هستند. این تغییری است که در خیلی از ولایات افغانستان مشهود است. این چالشی است که ما هم با آن روبرو هستیم. با این وجود، روابط ما با ازبکستان دوستانه است.

اسلو تایمز: بر اساس گزارشات نهادهای حقوق بشری، آزادی بیان در کشورهای مانند تاجیکستان، ترکمنستان و قزاقستان با تهدیدهای جدی روبروست. گزارشات مبنی بر محدودیت فعالیت های رسانه ی، سانسور اینترنت و اذیت خبرنگاران است. به عنوان فردی که در راستای تحقق حقوق بشر، دمکراسی و آزادی بیان فعالیت می کنید، اگر همچو افراد نیاز به پناهندگی سیاسی داشته باشند، آیا شما می پذیرید؟

آقای نور: تا امروز هیچ کسی با چنین مشکلی نزد ما مراجعه نکرده است. همانطوریکه قبلا عرض کردم، ولایت بلخ از جمله ولایتی است که ما موارد نقض حقوق بشر و موارد نقض علیه آزادی بیان را اینجا نداریم. زنان در اینجا به راحتی عقاید شان را بیان می کنند و مورد احترام قرار می گیرند. اگر کسی دوست دارد اینجا بیایید و در پرتو صلح زندگی کند، ما استقبال می کنیم. مسوولیت من به عنوان مسوول این ولایت فراهم آوردن سهولت هایی است که هر انسان از آن برخوردار است. و ما به تمام قواعد جهانی در مورد پناهندگی احترام می گذاریم.

اسلو تایمز: در سفر اخیرش به آمریکا، اشرف غنی احمدزی محتاطانه اظهار داشت که از روابط افغانستان با پاکستان خوشبین است و این روابط بخشی از موضوع اجتناب ناپذیر برای پیشبرد گفتگوهای صلح با طالبان است. نظر شما در این مورد خاص چیست؟

آقای نور: من همواره علیه تروریسم ایستاده ام، فرقی نمی کند این گروه ها طالبان باشند و یا گروهای دیگر که توسط پاکستان حمایت می شوند. من هیچ وقت خواستار دشمنی با پاکستان نبوده ام. من همیشه خواستار راه حل منطقوی بوده ام و امیدوارم به مشکلات مان غالب بیاییم. افغانستان یک چهار راه حیاتی برای وصل کردن آسیای میانه با جنوب آسیاست. ما فقط زمانی می توانیم افغانستان را به یک دهلیز تجارتی تبدیل کنیم که پاکستان را متقاعد کنیم که با هم برادر هستیم. از طریق افغانستان پاکستان هم می توانید که به بازار آسیای مرکزی دسترسی داشته باشد. پاکستان و هند می توانند که  از طریق افغانستان به برق دسترسی پیدا کنند. ما می توانیم که آسیای جنوبی را به آسیای مرکزی از طریق خط آهن وصل کنیم. اسلام آباد می تواند در پروسه صلح افغانستان نقش ارزنده ای ایفا کند. اگر ما به دشمنی مان با پاکستان ادامه بدهیم، دسترسی به صلح ناممکن خواهد بود، برای همین بهتر برای ما همین است تا روابط خود را با پاکستان تقویت کنیم. فعلا این کار بستگی به حکومت وحدت ملی دارد که برای منافع ملی از چه راهکاری استفاده میکند. روابط ما باید بر اساس داد و گرفت باشد و هر دو طرف نفع ببرند. امروز پاکستان هم سخت به صلح نیاز دارد، برای همین این کشور هم نیاز دارد تا سیاست اش را عوض کند. سیاست های پیشین پاکستان در قبال افغانستان سازگار نبوده و در خیلی از حالات خود آن کشور متضرر شده است. سیاست های که پاکستان در قبال کشمیر، هند و منطقه داشته ، از آن خودش متضرر شده است. فعلا پاکستان اشتباهات گذشته اش را درک کرده. فعلا پاکستان برای آوردن صلح در کشورهای همسایه، باید مخلصانه دست دوستی به افغانستان دراز کند. من امیدوارم که مناسبات دو کشور بهبود پیدا کند. افغانستان و پاکستان بدون همدیگر پذیری نمی توانند پیروز شوند. البته این بستگی به هشیاری دولت افغانستان هم دارد که چگونه از فرصت برای رسیدن به منافع ملی اش استفاده می کند. در روابط دو جانبه، هر دو طرف باید نفع ببرند.

اسلو تایمز: در گزارشی که دیدبان حقوق بشر تحت عنوان "امروز همه ما باید بمیریم" در ماه مارچ نشر کرد شما را متهم به موارد نقض حقوق بشر می کند، دیدگاه شما در این مورد چیست؟

آقای نور: پاسخ من به گزارش دیدبان حقوق بشر کاملا واضح بود. آنچه آنها نشر کردند پر از اتهام بود. آنچه این سازمان در مورد من نشر کرده بیش از یک شوخی نیست. آنها کسی را متهم کرده اند که بیش از یک دهه می شود تولید کشت خشاش را در ولایت بلخ به صفر تقرب داده ام. حتی خشخاش در همسایگی بلخ کشت نمی شود. در بلخ هیچ کس تحت فرمان من در کشت و قاچاق مواد مخدر دست ندارد. ما صدها نفر از ولایات دیگر را که می خواستند به اینجا مواد مخدر قاچاق کنند دستگیر کرده ایم و فعلا در زندان بسر می برند. در 13 سال گذشته فقط 17 نفر در ولایت بلخ اختطاف شده اند، در حالیکه در بقیه ولایات 50 نفر فقط در یک ماه اختطاف می شوند. ما نه تنها که این 17 نفر را نجات دادیم ایم، بلکه ربایندگان را هم دستگیر کرده ایم. حالا شما خودتان قضاوت کنید که این اتهامات در مورد من چقدر بی مورد هستند. بلخ یکی از امن ترین ولایات در افغانستان است. تصمیم گرفته ام که برای اعاده حیثیت، یک وکیل بین المللی بگیرم. من با این مورد احساساتی برخورد نخواهم کرد.

اسلو تایمز: شایعات وجود درد که شما از طریق تجارت غیر قانونی منفعت می برید. همچنین شایعاتی وجود دارد که سرمایه شما از میلیون ها دالر بیشتر است. گزارشاتی هم وجود دارد که یک عده مردم جایداد شان را به نام شما ثبت کرده اند. جواب شما در این مورد چیست؟

آقای نور: من تا حال یک روپیه از کشورهای کمک کننده در افغانستان در خواست نکرده ام. من هیچ قراردادی از آنها نگرفته ام. مردم زیر نام های مختلف از خارجی ها پول، موتر زره و بقیه امتیازات گرفته اند، اما من هیچ گاه خیرات نگرفته ام. من یک میلیونر نیستم. اگر کسی آسمان خراشی به نام من و یا کدام عضو خانواده ام پیدا کردند، من آنرا بخشش می دهم. من هیچ بودجه ای و یا اعانه ای از سازمان های خارجی نگرفته ام. من دستانم را پیش بقیه دراز نمی کنم. این بیشتر شایعاتی است که توسط حریفان سیاسی، اقتصادی و غیره پخش می شوند. در مصاحبه ای که با بی بی سی داشتم و همچنین در صفحه فیس بوکم در این مورد نوشتم. بله، من همان قدر پول دارم که دستانم را پیش کسی دراز نکنم. اگر پول داشتم، حتما سرمایه ام در بانک جهانی، بانک های آسیایی، بانک های آمریکایی و غیره بود و استخبارات خارجی از آن پی میبرد. اگر شما پولی زیر نام من، زیر نام خانم ام و یا دخترم و یا هر عضو خانواده ام پیدا کردید، به شما می بخشم. آنچه امروز سرمایه دارم از طریق تجارت قانونی بدست آورده ام.

اسلو تایمز: در سالهای 2013 و 2014 وضعیت رسانه ها در افغانستان تقویت یافت. با آنهم رسانه ها هنوز با سانسور و تهدید، ناامنی و عدم حمایت دولت مواجه است.  شما وضعیت آزادی بیان را در افغانستان و به ویژه در بلخ چگونه بررسی می کنید؟

آقای نور: آزادی بیان که امروز رسانه ها از آن منفعت می برند باید برای آگاهی دهی مردم مورد حمایت قرار بگیرد. بدون شک نقش رسانه ها برای بلند بردن آگاهی مردم مفید بوده است. بدون شک هنوز مشکلات در این زمینه وجود دارد. اما مشخصا در مورد آزادی بیان در بلخ، شکر خدا، بلخ یگانه ولایتی است که خبرنگاران و نویسندگان در کل با هیچ تهدید روبرو نیستند. همینطور اینجا هیچ خودسانسوری وجود ندارد. این یکی از دستاوردهای بزرگم در بلخ بوده است.

اسلو تایمز: شما قبلا متذکر شدید که زنان در بلخ همانند مردان از آزادی در همه عرصه ها لذت می برند. فیصدی خانم های که در ادارات دولتی بلخ فعالیت می کنند چقدر است؟

آقای نور: ما برای صدها زن اشتغال زایی کرده ایم. خانم ها در موقف های بلند و پایین دولتی کار می کنند. تنها در شورای ولایتی بلخ، پنج خانم عضو هستند. بعد از به کار آمدن حکومت وحدت ملی، متاسفانه تعداد شان به 4 نفر رسید. در بلخ نزدیک به 640000 دانش آموز در مکاتب دولتی، دینی و حرفه ای مشغول آموزش هستند. همینطور حضور زنان در دانشگاه ها 45 درصد است. ما در بلخ 14000 معلم داریم که 50 در صد شان را زنان تشکیل می دهند. از میان 30000 دانشجوی که در دانشگاه ها مشغول آموزش هستند، حد اقل 46 درصد شان را خانم ها تشکیل می دهد. در ضمن، ما یک بازار ویژه زنان داریم. این یعنی خانم ها در همه امورات در بلخ حضور دارند.

اسلو تایمز: آیا از پروسه تشکیل کابینه راضی هستید، مخصوصا از نامزد وزرایی که معرفی شده اند ؟

آقای نور: کسانی که در مرحله اول به عنوان نامزد وزیر معرفی شدند، مشکلاتی در مورد شان وجود داشت. متاسفانه به دلیل ناتکمیل بودن کابینه، وضعیت امنیتی هم خوب نیست. بعضی از وزرا از کابینه قبلی هستند و برای همین کار شان را به درستی انجام نمی دهند. امیدوارم نامزد وزرایی که تازه معرفی شده اند اینبار از مجلس رای بیاورند. کابینه باید تکمیل شود و وزرا  به فعالیت های شان ادامه بدهند تا مردم را از این مشکلات و سردرگمی نجات بدهند. کابینه باید مشروعیت داشته باشد. اخیرا، کسی به عنوان نامزد وزیر دفاع معرفی شد و به نسبت دلایلی از نامزدی اش صرف نظر کرد. خوشحالم که این کار را کرد، چون در غیر از آن باعث ایجاد مشکلات می شد.

اسلو تایمز: گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی اخیرا اعلام کرد که سربازانش را برای مبارزه در یمن به عربستان سعودی می فرستد. نظر شما در این مورد چیست؟

آقای نور: به نظرم کشور عربستان سعودی برای فعلا دچار هیچ تهدید نیست. برای همین فکر میکنم فعلا نیازی وجود دارد که ما اقداماتی را پیش بگیریم. آقای حکمتیار همیشه متکی به جنگ و خشونت بوده است. همینطور، در جایی رفته و خودش را پنهان کرده. گاهی با دولت تماس می گیرد و حق میخواهد. هدفش از این حمایت، گرفتن امتیاز از عربستان سعودی است، وگر نه آقای حکمتیار ظرفیت فرستادن سرباز را ندارد. او یک تروریست است و میخواهد با گرفتن امتیاز از عربستان دست به دهشت افگنی بزند.

اسلو تایمز: اگر آقای حکمتیار به دولت بپیوندد شما مشکلی ندارید؟

آقای نور: البته که مشکل ندارم. حتی اگر طالبان بخواهند که به دولت بپیوندند من ایرادی ندارم. به شرطیکه آنها قانون اساسی را قبول کنند. آنها باید حاکمیت ملی را به رسمیت بشناسند. اگر دستاوردهای 13 سال گذشته ما را می پذیرد و به آن احترام می گذارد، ما با آمدنش مشکلی نداریم. اگر آماده است که به زنان احترام بگذارد، به آزادی بیان، به قانون احترام بگذارد، حتی اگر برای شان وزارت خانه هایی هم داده شود من ایراد ندارم.

ولی اگر آنها می خواهند که سیاست شان را بالای ما تحمیل کنند، رسانه ها را محدود کنند، زنان را در چهار دیواری اسیر کنند و دختران را از مکتب رفتن ممانعت کنند، من به هیچ عنوان موافق پیوستن آنها نیستم. اما اگر آنها در انتخابات شرکت کنند و برنده شوند، من برای شان تبریک خواهم گفت.

اسلو تایمز: دولت افغانستان هم حمایت اش را از عربستان سعودی اعلام کرده است، دیدگاه شما در این مورد چیست؟

آقای نور: این تصمیمی بود که دولت بدون در جریان گذاشتن ملت گرفت. چون من به عنوان یک والی بخشی از دولت هستم، نمی خواهم در این مورد انتقاد کنم. ولی به عنوان یکی از رهبران حزب جمعیت اسلامی، یکی از بزرگترین احزاب سیاسی افغانستان، میخواهم بیان کنم که شاید برای افغانستان بهتر بود که بی طرفی اش را در این مورد خاص اعلام می کرد. ما نباید خودمان را درگیر چالش های تازه می کردیم. بدون شک ما خواهان داشتن روابط دوست و نیک با عربستان سعودی هستیم.

اسلو تایمز: روابط تان را با ایران چگونه تعبیر می کنید؟

آقای نور: من علاقمند داشتن روابط نیک با همه کشورهای همسایه هستم. همانطوریکه قبلا گفتم، من بیشتر از هر کشوری با پاکستان جنگیده ام. اما هنوز من خواستار داشتن روابط نیک و دوستانه با پاکستان و بقیه کشورهای همسایه هستم. اگر ما برای همسایه های مان چالش خلق کنیم، در واقع برای خود ما مشکل ایجاد کرده ایم. برای همین بهتر همین است که با تمام همسایه های مان از جمله پاکستان، ایران، جمهوری های آسیای مرکزی و حتی غرب رابطه دوستانه داشته باشیم. همینطور، این کشورها هم باید استقلالیت ما را به رسمیت بشناسند. افغانستان ظرفیت رقابت با ایران و پاکستان را ندارد، برای همین بهتر است تا روابط این کشورها دوستانه باشد. من شخصا فکر میکنم که داشتن روابط نیک با این کشورها نیاز زمان است.

اسلو تایمز: آخرین سوالم از شما در مورد ملیت های مختلف از جمله پشتون، تاجیک، هزاره و غیره است. شما موضوع هویتی را در افغانستان چگونه بررسی می کنید؟ خیلی از مردم فکر میکنند که چون شما تاجیک هستید، برای همین احترام تان به تاجیک ها بیشتر است. و در جریان استخدام هم شما بیشترین چوکی ها را برای تاجیک ها اختصاص می دهید و بقیه را نادیده می گیرد. آیا این درست است؟

آقای نور: نخست باید عرض کنم که افغانستان تاریخ و ملت کهن دارد. افغانستان دارای ملیت های مختلف مانند پشتون ها، تاجیک ها، هزاره ها، ازبیک ها، ترکمن ها، پشه ای ها، ایماقی ها و بقیه است. برای همین بر اساس قانون، حقوق بشر، ارزشهای انسانی با همه آنها باید به صورت یکسان برخورد صورت بگیرد. به نظرم تمام هویت ها و نژاد ها مورد احترام قرار بگیرند. من مخالف نژادپرستی هستم. در صورتیکه حس نژادپرستی وجود نداشته باشد، همه مردم به سوی اتحاد و کثرت گرایی سوق داده می شوند. در صورتیکه نژادپرستی و قوم پرستی وجود داشته باشد، در این صورت حس برترطلبی ناخودآگاه بوجود میاید. به عنوان یک شخصی که به اسلام سخت احترام قایل هستم، من هیچ گاه با نژادپرستی و قوم پرستی که در اسلام هم حرام مطلق است، موافق نبوده ام. بر اساس ارزشهای حقوق بشری، مدنی، مذهبی و دموکراتیک که من به آنها پابند هستم، من هیچ گاه یک قوم را به قوم دیگر برتر نخوانده ام و هیچ گاه به بقیه ملیت ها به دیده حقارت نگاه نکرده ام. هر کسی که به اسلام، دموکراسی و فرموده های خداوند بزرگ ایمان دارد، نژادپرستی را مردود می داند. کسانی من را برچسب نژادپرستی و یا قوم پرستی می زنند که خودشان تا گلو در این مشکل گیر مانده اند. خوشبختم که خانم ام پشتون است. حتی خواهر زاده هایم پشتون هستند. ما نه فقط با دختران پشتون ازدواج کرده ایم که خواهران مان را هم به عقد خانواده های پشتون درآورده ایم. این نشان می دهد که من هیچ تعصبی در این باره ندارم. برای همین مردم بدون در نظرداشت تعصب، در بلخ در فضای صلح و آرامش زندگی می کنند. ما در اینجا یک جمعیت کثرت گرا داریم. من شخصا به گویش های زبانی مختلف از قومیت های مختلف به عنوان گل های یک باغ نگاه می کنم. زیبایی افغانستان در تعدد زبان ها و ملیت ها نهفته است. من به ارزشهای حقوق بشری از جمله برابری اعتقاد دارم. من اعتقاد دارم که تمام افغانها برادر و خواهر هستند و این تفاوت های ماست که ما را زیبا می سازد. نزد من، همه افغانها یک سان هستند و منم یکی از آنها هستم. من آرزو دارم که افغانستان در سطح جهانی دارای حیثیت و آبرو باشد. من ملت افغانستان را بیشتر از همه چیز دوست دارم.  

بنام خداوند دادگر و توانا
ولایت بلخ به‌عنوان یکی از مناطق امن که هر از گاهی مورد نگاه خشم‌آلود و عقده‌مندانه دشمنان داخلی و خارجی مردم افغانستان قرار داشت، پیش از چاشت امروز یکی از رویدادهای خونین را پشت سر گذرانید.
حمله ی مهاجمان بر ادارهء سارنوالی استیناف ولایت بلخ که حوالی ساعت ۱۱ پیش از چاشت روز پنج‌شنبه صورت گرفت،‌ عمق قصاوت،‌ بی‌رحمی و خون‌خواری دشمنان این سرزمین را به‌نمایش گذاشت.
حمله بر یک اداره ی ملکی و هدف گرفتن کارمندان و شهروندان بی‌گناه ما چیزی بیشتر از خونریزی و بی‌رحمی نسبت به زندگی مردم نیست.
خطاب من به مهاجمان امروز و حامیان آن‌ها این‌است:
شما وارد اداره ی شدید که هم کارمندان و هم مراجعین آن افراد ملکی هستند. دست آورد شما از رویداد امروز چیزی بیشتر از ریختاندن خون آدمهای بی‌گناه نبود. شما اگر متعلق به القاعده هستید و یا طالب و شاخه ی حزب اسلامی مخالف دولت و یا هم دست پرورده ی‌ مهره های سوخته، ‌بدانید که جز نفرت و بد بینی مردم را حاصل نکرده اید. نیروهای امنیتی ما در برابر شما و برای نجات مردم شهید شده اند و خود را قربانی مردم و سرزمین خود کردند. اما شما خود را نه تنها مورد غضب خداوند بزرگ قرار دادید که خشم مردم را بیشتر از پیش در برابر خود بر انگیختید.
آنچه در پس حادثه امروز بلخ قابل درک است، در کنار دید عقده مندانه و غرض آلود نسبت به امنیت و توسعه بلخ،‌ تداوم برنامه هایی است که از گذشته ها بدینسو پیشرفت و دست آوردهای این ولایت را هدف قرار داده است. گاهی انتحاری وارد می کنند و زمانی هم مواد منفجره و گاهی هم اقدام به ربایندگی افراد. اما اینها باید بدانند که بلخیان با قامت استوار و گامهای متین هر گز در برابر چنین برنامه هایی از پا نمی ایستند و برای توسعه و پیشرفت،‌ بیشتر از گذشته،‌ استوار خواهند بود و یا به تعبیر دیگر:‌‌ «این سنگ اندازی، گلوله بازی و فاجعه سازی، چیزی جز ترکیدن عقده های ذلت بدبینان بلخ نیست. شک نداریم که این آشوب آدم‌آزار چیزی از شکوه عیارانه ی بلخ و مردم آن نخواهد کاست.»
بدون شک حادثه ی امروز بلخ،‌ خونین‌ترین رویداد در بیش از یک دهه اخیر بود،‌ اما فراموش نباید کرد که تلاش‌های پیوسته،‌ شجاعانه و ارزشمند نیروهای امنیتی اعم از پولیس ملی، اردوی ملی، امنیت ملی، قطعات خاص پولیس و امنیت ملی و همکاران و فرماندهان این جانب در مهار این رویداد در خور ستایش و قدردانی است.
با آن‌که سید عنایت الله از فرماندهان پیشین من و آمر حوزه ششم پولیس در کنار تنی چند از سربازان امنیتی جان‌های شان را قربان کردند و در پهلوی آن شماری از کارمندان اداره سارنوالی و برخی از هموطنان‌مان به شهادت رسیدند و شماری هم مجروح شدند، اما چهار مهاجم از پا درآمد و راهی جهنم شدند.
می‌خواهم در این‌جا ضمن محکوم کردن این رویداد، از تلاش‌های صورت گرفته در مهار حادثه امروز از نیروهای امنیتی صمیمانه قدردانی نمایم و در کنار آن زحمات و تلاشهای داکتران و پرسونل شفاخانه ی ابو علی سینای بلخی و آن‌هایی که در اهدای خون به هموطنان نیازمند ما سهم گرفتند، صمیمانه سپاسگزاری نمایم.
همچنان از همدردی و ابراز آمادگی زمینی و هوایی نیرو های بین المللی مقیم کمپ مارمل در همکاری برای مهار این رویداد قدر دانی می کنم خوشبختانه بدون نیاز و استفاده از همکاری آنان نیرو های امنیتی ملی مان موفق شدند بصورت مستقلانه این عملیات را موفقانه به فرجام برسانند.
به هموطنان عزیزم اطمینان می‌دهم که اداره ی محلی بلخ و رهبری آن در کنار نیروهای امنیتی، از امنیت و آرامش آن با تمام توان، دفاع می‌کنند.
در این‌جا ضمن ارایه فهرست شهدا و مجروحان این رویداد، مراتب عمیق تسلیت و همدردی خود را با خانواده های شهدای این حادثه ابراز داشته، خود را شریک غم آن‌ها و در کنار آن‌ها می‌دانم و ضمنا برای مجروحان این رویداد شفای عاجل تمنا دارم.
فهرست شهدا و زخمیان این رویداد:
شهدا: ۱۸ تن مشمول نیروهای اردوی ملی، پولیس ملی،‌ امنیت ملی، قطعه واکنش سریع،‌ سارنوالان و افراد ملکی که از این میان اجساد سه تن آنان سوخته که یکتن آنان تا هنوز شناسایی و ۲ تن دیگر در شفاخانه ابو علی سینای بلخی تحت شناسایی قرار دارند.
زخمیان: ۶۷ تن که اکثرا دارای زخم های سطحی، متوسط و عمیق بوده و تنها وضعیت ۳ تن آنان وخیم گزارش شده است. مجروحان نیز شامل نیروهای اردوی ملی، پولیس ملی،‌ امنیت ملی، قطعه واکنش سریع،‌ سارنوالان و افراد ملکی اند.
به امید ثبات پایدار و آرامش مردم‌مان!

 

هموطنان بسیار عزیز!

در گذشت دردناک، المناک و نا به هنگام جناب مارشال محمد قسیم فهیم، مرد جهاد و مقاومت، سپه سالار جهاد و همسنگر عزیز مان را به همه امت مسلمه، به مردم رنج دیده افغانستان، به همسنگران عزیزش، به خصوص به فرزندان عزیزش، به فامیل محترم و نجیبش تسلیت عرض میکنم. 

تسلیت و تذکر
سوگمندانه در دو روز اخیر شاهد جان باختن و مجروح شدن شماری از هموطنان عزیز مان در بخش های مختلف کشور و همین گونه شماری از مسلمانان در یک مسجد در ایالت سند پاکستان هستیم.

23 قوس برابر است با سالروز شهادت المناک و جانگداز اسوه شهامت، تقوا و پایداری، استاد عبدالقادر ذبیح الله و یاران با وفایش.
درست بیست و شش سال پیش از امروز در یک رویداد غم انگیز و اندوهبار، سرزمین مان، جهاد این کشور و مجاهدین این خطه، جمعی

آب و هوا

تا حدود ابری

23°C

مزار شریف

تا حدود ابری
رطوبت: ۲۹%
شمال: شرق شرق غرب در ۱۱.۲۷ کیلو/ ساعت
پنچ شنبه ۱۹°C / ۲۹°C آفتابی
جمعه ۱۷°C / ۲۶°C تا حدود ابری
شنبه ۱۶°C / ۲۶°C بیشتر آفتابی
یک شنبه ۱۱°C / ۱۸°C بیشتر آفتابی
دوشنبه ۱۲°C / ۱۷°C باران صبح
سه شنبه ۱۴°C / ۲۳°C آفتابی
چهار شنبه ۱۶°C / ۲۶°C آفتابی